Zapraszam do współpracy

Wyszukiwarka witryny


Kosmetyki naturalne


Kosmetyki naturalne wykorzystują substancje czynne obecne w roślinach, olejkach i minerałach. Ich głównymi składnikami są oleje roślinne, które wywierają dobroczynny wpływ na naszą skórę. Wyciągi roślinne, ekstrakty ziołowe i olejki eteryczne pielęgnują, odżywiają i leczą. Kosmetyk możemy nazwać naturalnym, kiedy 95 % jego składników jest pochodzenia naturalnego, zaś 50 % pochodzi z kontrolowanych, ekologicznych upraw. W składzie INCI nie znajdziesz sztucznych olejów mineralnych, silikonów, rozpuszczalników, konserwantów, barwników i perfum, które mogą działać silnie podrażniająco. Zamiast nich wykorzystuje się olejki eteryczne, konserwanty naturalne (np. cynamon heliotropowy), składniki pochodzące z natury. Im prostszy skład, tym lepszy kosmetyk i mniejsza szansa na alergie, podrażnienia, zapchane pory.

Nie każdy kosmetyk możesz zrobić w domu, nie zawsze też znajdziesz na to czas, dlatego zachęcam do wypróbowania kosmetyków naturalnych oferowanych w sklepach lub dostępnych za granicą. Najważniejsze jest tylko to, aby nie wierzyć ślepo w zapewnienia producentów, ale sprawdzać dokładnie skład INCI, ponieważ nie każdy "naturalny" kosmetyk jest nim w rzeczywistości, a polskie prawo jeszcze nie zbyt dokładnie reguluje przepisy dotyczące nazywania produktu "naturalnym".

Kosmetyki naturalne nie powinny być testowane na zwierzętach, tylko na ochotnikach, zgłaszających się dobrowolnie, o czym informują nas odpowiednie certyfikaty. Jednostkami certyfikującymi kosmetyki naturalne są BDiH oraz EcoCert.

W polskich drogeriach możesz znaleźć kilka firm oferujących kosmetyki bez szkodliwych składników w bardzo przystępnych cenach. Nie posiadają one jednak certyfikatu i prawdopodobnie są testowane na zawierzętach, ale w ostateczności są na pewno lepszym rozwiązaniem niż produkty pełne chemii (też testowane na braciach mniejszych) lub kosmetyki o bardzo wyskich cenach (jeszcze nieodpowiednich dla przeciętnej Polki...).

Następne artykuły w tej kategorii przybliżą Czytelnikowi temat gotowych kosmetyków naturalnych, które warto kupić "stacjonarnie" ;) oraz przez Internet.

Brak komentarzy: