Zapraszam do współpracy

Wyszukiwarka witryny


Nagietek lekarski


Nagietek lekarski (Calendula Officinalis L.)

Surowcem jest kwiat bez kielicha. Płatki nagietka są źródłem olejku lotnego, flawonoidów, karotenoidów, alkocholi trójterpenowych, śluzu, związków żywicowych, goryczy, kwasu jabłkowego i innych. Wykazują działanie przeciwzapalne, przyspieszają proces ziarninowania i gojenia ran.
Nagietek stosuje się przede wszystkim do użytku zewnętrznego w trudno gojących się ranach, nawet ropnych, oparzeniach, odmrożeniach, wykwitach skórnych, liszajach, stłuczeniach, na miejsca po ukąszeniach owadów.
Także w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i pochwy, zapaleniu spojówek. Nagietek nadaje się do pielęgnacji skóry szorstkiej, popękanej i zniszczonej.
Kwiaty nagietka mogą spełniać rolę barometru:) Jeżeli płatki przed godziną 9 rano są ułożone równolegle do ziemi - dzień będzie bez deszczu:)
Źródło: B. Kuźnicka, M. Dziak "Zioła i ich stosowanie"

Kwiat nagietka ma niezwykle uporządkowaną budowę. Jego miękkie płatki są w dotyku delikatne jak ciało niemowlęcia. Potrafią też błyskawicznie się zamknąć, kiedy wieje albo pada. A jeśli roślina potrafi się bronić to - jak dobry nauczyciel - może tę wiedzę przekazać bezbronnej skórze dziecka. Nic tak dobrze nie chroni skóry niemowlęcia jak właśnie olejek nagietkowy.
Źródło: artykuł Ilony Rechnio pt. „Eko kremy” w Twoim Stylu nr 8/2006Brak komentarzy: