Wyszukiwarka witryny


Nagietek lekarski


Nagietek lekarski (Calendula Officinalis L.)

Surowcem jest kwiat bez kielicha. Płatki nagietka są źródłem olejku lotnego, flawonoidów, karotenoidów, alkocholi trójterpenowych, śluzu, związków żywicowych, goryczy, kwasu jabłkowego i innych. Wykazują działanie przeciwzapalne, przyspieszają proces ziarninowania i gojenia ran.
Nagietek stosuje się przede wszystkim do użytku zewnętrznego w trudno gojących się ranach, nawet ropnych, oparzeniach, odmrożeniach, wykwitach skórnych, liszajach, stłuczeniach, na miejsca po ukąszeniach owadów.
Także w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i pochwy, zapaleniu spojówek. Nagietek nadaje się do pielęgnacji skóry szorstkiej, popękanej i zniszczonej.
Kwiaty nagietka mogą spełniać rolę barometru:) Jeżeli płatki przed godziną 9 rano są ułożone równolegle do ziemi - dzień będzie bez deszczu:)
Źródło: B. Kuźnicka, M. Dziak "Zioła i ich stosowanie"

Kwiat nagietka ma niezwykle uporządkowaną budowę. Jego miękkie płatki są w dotyku delikatne jak ciało niemowlęcia. Potrafią też błyskawicznie się zamknąć, kiedy wieje albo pada. A jeśli roślina potrafi się bronić to - jak dobry nauczyciel - może tę wiedzę przekazać bezbronnej skórze dziecka. Nic tak dobrze nie chroni skóry niemowlęcia jak właśnie olejek nagietkowy.
Źródło: artykuł Ilony Rechnio pt. „Eko kremy” w Twoim Stylu nr 8/2006Brak komentarzy: