Nagietek lekarski - zastosowanie w kosmetyce - przepis na olej nagietkowy


Nagietek lekarski (Calendula Officinalis L.)

Surowcem jest kwiat bez kielicha. Płatki nagietka są źródłem olejku lotnego, flawonoidów, karotenoidów, alkocholi trójterpenowych, śluzu, związków żywicowych, goryczy, kwasu jabłkowego i innych. Wykazują działanie przeciwzapalne, przyspieszają proces ziarninowania i gojenia ran.
Nagietek stosuje się przede wszystkim do użytku zewnętrznego w trudno gojących się ranach, nawet ropnych, oparzeniach, odmrożeniach, wykwitach skórnych, liszajach, stłuczeniach, na miejsca po ukąszeniach owadów.
Także w stanach zapalnych błon śluzowych jamy ustnej i pochwy, zapaleniu spojówek. Nagietek nadaje się do pielęgnacji skóry szorstkiej, popękanej i zniszczonej.
Kwiaty nagietka mogą spełniać rolę barometru:) Jeżeli płatki przed godziną 9 rano są ułożone równolegle do ziemi - dzień będzie bez deszczu:)


Kwiat nagietka ma niezwykle uporządkowaną budowę. Jego miękkie płatki są w dotyku delikatne jak ciało niemowlęcia. Potrafią też błyskawicznie się zamknąć, kiedy wieje albo pada. A jeśli roślina potrafi się bronić to - jak dobry nauczyciel - może tę wiedzę przekazać bezbronnej skórze dziecka. Nic tak dobrze nie chroni skóry niemowlęcia jak właśnie olejek nagietkowy.


Nagietek jest składnikiem wielu kosmetyków, jednak wyciągi z nagietka sporządzone na parafinie, wazelinie lub glikolu nie zawierają pożądanych składników czynnych, a samo podłoże szkodzi skórze. Ponadto zawartość takiego wyciągu jest często zbyt mała, aby przyniosła jakiekolwiek korzyści dla skóry. Najlepiej, aby pozyskać surowiec z własnej uprawy, przetworzyć na świeżo lub wysuszyć w ciemnym i suchym miejscu, a następnie przechowywać w szczelnych słojach.

Napar z ziela i kwiatów nagietka

"Napar z ziela i kwiatów nagietka (2 łyżki czubate na 2 szklanki wrzątku) mogą być użyte do przemywania skóry, okładów na rany, oparzenia, odleżyny, wypryski, zmiany trądzikowe, oczy (przy stanach zapalnych), owrzodzenia, ponadto do opłukiwania narządów płciowych przy stanach zapalnych i urazach, do lewatyw przy zapaleniu odbytu (mocny napar z 4 łyżek na 1 szklankę wody).

Wyciągi wodne  alkoholowe z nagietka mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, ściągające, moczopędne, napotne i odtruwające. Polecano dawniej w leczeniu chorób wątroby (obrzmienia wątroby), przy zaparciach, kurczach żołądkowych, skrofulozie, nowotworach, przy skąpych miesiączkach. Zewnętrznie polecano przy przebarwieniach skóry, trądziku, wypryskach i liszajach." (cyt. za https://rozanski.li/361/nagietek-calendula/)

Olej nagietkowy - Oleum Calendulae

Olej nagietkowy - Oleum Calendulae: 1 szkl. suchych lub lepiej świeżych kwiatów (zmielonych), albo ziela zalać 100-150 ml oleju winogronowego, kukurydzianego, lnianego lub oliwy o temp. 50-60oC; wytrawiać 14 dni; przefiltrować (masę roślinną wydusić staranie z oleju).  

Olej stosujemy do przemywania i oczyszczania skóry. Idealnie zastąpi mleczka i olejki do demakijażu. Pielęgnuje, odżywia, wygładza, regeneruje, natłuszcza, odkaża skórę, działa przeciwzapalnie, leczy spierzchnięte wargi. 

Można go użyć do maseczek olejowych przy suchości skóry, trądzikach i wiotczeniu skóry (gazę zmoczyć w oleju nagietkowym obficie i nałożyć na twarz, szyję, dekolt lub inna część ciała, na 30 - 45 minut, po czym zastosować delikatny masaż skory, wklepywanie i wcieranie oleju)

Świetnie się sprawdzi przy olejowaniu włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi, suchych oraz przy łupieżu suchym.(źródło: https://www.rozanski.ch/fitoterapia2.htm)

Polecane sklepy, w których znajdziesz naturalne oleje roślinne, które mogą stanowić bazę olejku nagietkowego, np. Esent, Nacomi:



Źródło: artykuł Ilony Rechnio pt. „Eko kremy” w Twoim Stylu nr 8/2006
B. Kuźnicka, M. Dziak "Zioła i ich stosowanie"
Dr Henryk Różański https://rozanski.li/









Komentarze

Pomóż w utrzymaniu naszego serwisu

Postaw mi kawę na buycoffee.to