Zioła w twojej diecie – jak zadbać o dobre samopoczucie i piękny wygląd


Istnieje wiele czynników wpływających korzystnie na nasze samopoczucie i piękny wygląd - zdrowa dieta, racjonalny odpoczynek, aktywność fizyczna i odpowiednia pielęgnacja. Dietę ubogą w witaminy i sole mineralne możesz uzupełniać suplementami, ale o wiele zdrowsze i tańsze będą zioła. Współczesne badania naukowe ujawniły mechanizmy działania leczniczego wielu roślin. Następuje powrót do medycyny holistycznej, czyli traktującej żywy organizm jako jedność. W takiej terapii rośliny są najbardziej użyteczne, gdyż działają wielokierunkowo i nie obciążają organizmu skutkami ubocznymi jak leki syntetyczne. Ponadto wykazują działania profilaktyczne przy wszystkich schorzeniach. Wykorzystując rośliny lecznicze w pielęgnacji i leczeniu zapewnisz sobie dobre samopoczucie i promienny wygląd.

Przepis na urodę

Czy twoim problemem jest zbyt tłusta cera, pękające naczynka, łamliwe włosy lub kruche paznokcie? Prawdopodobnie jest to wynik braku krzemu w organizmie. Pierwiastek ten reguluje przemianę materii, której zaburzenia często obijają się na wyglądzie skóry, włosów i paznokci. Krzem ma bezpośredni wpływ na stan naszej skóry, ponieważ duże ilości kwasu krzemowego znajdują się w tkance łącznej i odpowiadają za utrzymanie elastyczności naskórka, wzmacniają skórę i pobudzają ją do produkcji kolagenu i elastyny, zapewniających sprężystość skórze oraz wywierają korzystny wpływ na zwalczanie cellulitis oraz rozstępów skórnych. Związki krzemu wzmacniają naczynia krwionośne, co zapobiega ich pękaniu i tworzeniu się tzw. pajączków, są niezbędnym budulcem włosów i paznokci.
Ilość krzemu w organizmie z wiekiem stopniowo maleje, dlatego należy zadbać o uzupełnianie jego zasobów. Pierwiastek ten znajdziesz w płatkach owsianych, otrębach, chlebie razowym oraz w ziołach:

Skrzyp - zawiera duże ilości rozpuszczalnej w wodzie krzemionki. Uzupełnia dietę w mikroelementy i sole mineralne, działa wzmacniająco. Stosowany zewnętrznie jest doskonałą kuracją mineralną dla cery tłustej i trądzikowej. Reguluje wydzielanie gruczołów łojowych, wzmacnia naczynka krwionośne. Stosowany do włosów jako płukanka zapobiega ich wypadaniu i zwalcza łupież.



Kłącze perzu – jest bogate w krzemionkę, duże ilości węglowodanów, sole mineralne (zwłaszcza potas i żelazo), witaminę C. Napar ma działanie moczopędne, oczyszczające, obniża poziom cholesterolu we krwi, łagodzi stany zapalne. Jest bardzo pomocny w zaburzeniach przemiany materii połączonych z wypryskami skórnymi.



Podbiał - odwar z liści, kwiatów i korzeni dodawany do kąpieli łagodzi świąd skóry i rozmaite stany zapalne. Działa też odmładzająco na cały organizm, zapobiega przetłuszczaniu się cery, usuwa wypryski i trądzik. Kompresy oraz okłady ze świeżych liści pomagają przy zwichnięciach i stłuczeniach.



Rdest ptasi - zawiera flawonoidy, krzemionkę rozpuszczalną, garbniki, kwasy polifenolowe, cukry, sole mineralne. Pomaga w wydalaniu szkodliwych produktów przemiany materii, wzmacnia naczynka krwionośne, przyśpiesza gojenie się ran.



Pokrzywa - bogata w witaminę C, K, B i kwas pantotenowy, flawonoidy, olejek eteryczny, histaminę, acetylocholinę, kwas krzemowy i mrówkowy, fitoncydy oraz składniki mineralne (żelazo, magnez, wapń, mangan, krzem). Stosowana przy problemach z przemianą materii, polecana na wiosenne osłabienie. Wpływa korzystnie na stan skóry i włosów, skłonnych do przetłuszczania się i łupieżu.





Komentarze

Pomóż w utrzymaniu naszego serwisu

Postaw mi kawę na buycoffee.to